باران قاصدک

هوش مصنوعی چگونه زندگی عادی ما را تغییر خواهد داد؟

۱۷ تیر ۱۳۹۷

 

   4-هوش مصنوعی

پیشرفت‌های اخیر صورت گرفته در علم هوش مصنوعی یا همان AI باعث ایجاد بحث‌های داغی در سال‌های اخیر شده است. با ورود یکی از مهم‌ترین عناصر داستان‌های علمی ـ تخیلی به دنیای واقعیت اکنون شاهد افزایش استفاده از هوش مصنوعی در زندگی روزمره هستیم. با افزایش کاربرد تکنولوژی AI یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح این روز‌ها چگونگی تأثیر آن بر بازار کار و خطرات احتمالی آن برای بشریت است.

اگرچه این گونه از مباحث پراهمیت هستند اما چیزی که شاید بیش از همه مهم باشد بحث درباره‌ی این موضوع است که هوش مصنوعی چگونه می‌تواند مشکلات کنونی دنیای ما را حل کند. کاربرد تکنولوژی AI تنها در برخی از گجت‌های جذاب زندگی روزانه‌ی ما نیست و استفاده از آن برای حل مشکلات بزرگ‌تر می‌تواند به بشریت کمک بسیار زیادی کند.

هوش مصنوعی به صورت بالقوه توانایی ایجاد تغییرات بزرگی در زمینه‌های همچون پزشکی، آموزش، فقر و امنیت دارد. با استفاده از این تکنولوژی نوین شاهد تأثیرات مثبت بسیار عمیقی روی جامعه، فضای کسب و کار و حتی فرهنگ خواهیم بود.

یکی از مواردی که بسیاری از افراد را درباره‌ی آینده‌ی استفاده از هوش مصنوعی نگران می‌سازد جایگزینی تکنولوژی AI و تسلط یافتن آن بر انسان‌ها است. اما شاید بهترین تعریف از این موضوع آن است که این تکنولوژی جایگزین هوش انسانی نخواهد شد بلکه به کمک آن خواهد آمد.

ذهن انسان‌ها بهترین کامپیوترهای موجود در دنیا هستند. ما روزانه هزاران موضوع را پردازش می‌کنیم و از آن‌ها یاد می‌گیریم و یا برای پاسخ به محیط مورد استفاده قرار می‌دهیم.

تاکنون دنیای تکنولوژی به ما امکان دسترسی به داده‌ها و اطلاعات را به شکلی ساده‌تر و گسترده‌تر داد که همین موضوع باعث پیشرفت بسیار سریع بشریت شد. اما اکنون اگر هوش مصنوعی به ما قدرت بیشتری برای پردازش این داده‌ها دهد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تصور کنید اگر برای هر مشکل کنونی بشریت چندین برابر قدرت پردازش برای یافتن راه حل داشتیم چه اتفاقی می‌افتاد؟

اگرچه اکنون هوش مصنوعی همچنان در مراحل اولیه‌ی خود به سر می‌برد اما باز هم به اندازه‌ی کافی پیشرفت‌‌هایی برای نشان دادن این موضوع داشته است. مثال‌های زیر چند مورد از استفاده‌های این تکنولوژی در زمینه‌های پراهمیت را بیان می‌کند که نشان دهنده‌ی قدرت تأثیر بسیار زیاد این تکنولوژی همراه با هوش انسانی جهت رسیدن به راه حل‌های مشکلات است.

 با باران قاصدک همراه باشید …

 

کاربرد AI در پزشکی دقیق

1-هوش مصنوعی

یکی از کاربرد‌های مهم هوش مصنوعی در حوزه‌ی پزشکی دقیق Precision Medicine و پیاده‌سازی آن است. پزشکی دقیق یک رویکرد جدیداً در حال ظهور است که برای جلوگیری و درمان بیماری‌ها برای هر فرد با توجه به جنسیت، محیط، سبک زندگی و دیگر موارد یک روش خاص ارائه می‌دهد. پزشکی دقیق در حقیقت شخصی‌سازی پزشکی است. به عنوان مثال حدود ۲۵۰۰۰ نفر در ایالات متحده‌ی آمریکا هر ساله تشخیص ابتلا به تومور مغزی می‌گیرند. به صورت سنتی همه‌ی آن‌ها یک نوع درمان را دریافت خواهند کرد و بعد کنترل خواهد شد که آیا روش درمانی مناسب بوده است یا خیر. پزشکی دقیق به محققان و پزشکان این امکان را می‌دهد که به صورت دقیق پیش‌بینی کنند که چه نوع روش درمان برای هر فرد خاص مثمر ثمر واقع خواهد شد.

برای دسترسی به این هدف هم‌اکنون اطلاعات بسیاری جمع‌آوری شده‌اند که برای این منظور کافی هستند اما موضوعی که مشکل‌ساز است، پردازش این حجم عظیم اطلاعات است. Ayasdi، شرکت فعال در این زمینه با استفاده از الگوریتم‌های AI همچون یادگیری ماشین به پزشکان و بیمارستان‌ها قدرت بررسی بهتر اطلاعات را می‌دهد. با استفاده از این تکنولوژی آن‌ها توانستند نمونه‌های دقیقی از بیماری‌ها را پیدا و بررسی کنند که به درمان بهتر بیماران مشابه کمک بسیاری کرد. همچنین Enlitic و IBM در حال استفاده از الگوریتم‌های AI مشابه برای تشخیص تومور‌های مغزی در اسکن‌های رادیولوژی به شکلی دقیق‌تر و عملی‌تر هستند. این موضوع به آن‌ها این قابلیت را می‌دهد که درمان را سریع‌تر و بهتر انجام دهند.

 

 

 

کاربرد AI در امنیت سایبری

2-هوش مصنوعی

در سال ۲۰۱۵ حدود ۷۰۷ میلیون مشکل امنیت سایبری یافت شد و در سال ۲۰۱۶ این رقم حدود ۵۵۴ میلیون بود. استفاده از این رخنه‌های امنیتی و حملات سایبری به معنای واقعی می‌تواند ترسناک باشد.

تیم‌های امنیتی در سال‌های اخیر دائماً در حال کار روی مقدار در حال افزایش اخطار‌های امنیتی با ابزار سنتی هستند. یادگیری ماشین و اتوماسیون که با استفاده از AI امکان‌پذیر است به تیم‌های امنیتی این امکان را می‌دهد که این روند را با هزینه‌ی کمتر و نتیجه‌ی بهتر به انجام رسانند. این موضوع می‌تواند به افزایش امنیت سیستم‌های سایبری دربرابر حملات تروریستی بسیار کمک کند.

راه‌حل‌های مبتنی بر AI می‌تواند بسیاری از مشکلات امنیتی را قبل از پیدا شدن و سوء استفاده توسط هکرها تشخیص دهد. Secureworks با استفاده از این تکنولوژی اقدام به پیش‌بینی بسیاری از مشکلات امنیتی سایبری کرد. SiftScience، Cylance و Deep Instinct نیز در حال استفاده از AI برای جلوگیری از سوء استفاده‌های مختلف و افزایش امنیت هستند. این موارد می‌توانند به افزایش چشم‌گیر سطح امنیت منجر شوند.

 

 

کاربرد AI در کشاورزی دقیق

3-هوش مصنوعی

انتظار می‌رود جمعیت انسان‌ها در سه دهه‌ی آینده افزایش چشم‌گیری داشته باشد. اما با این وجود توانایی کنونی انسان‌ها برای تولید مواد غذایی برای این رشد مناسب نیست‌.

تکنولوژی AI می‌تواند به رشد بهره‌وری در کشاورزی کمک‌های بسیاری کند و این چالش بزرگ بشریت را حل کند‌. با استفاده از هوش مصنوعی امکان به‌ کار بستن رویکرد‌هایی وجود دارد که می‌توانند تولید باعث افزایش بهره‌وری بسیار زیاد در تولید مواد غذایی شوند. کشاورزی دقیق به بشریت این امکان را می‌دهد که با استفاده‌ی دقیق داده‌ها از هدر رفتن انرژی و مواد غذایی جلوگیی کند.

سیستم‌هایی همچون John Deere’s AutoTrac به ماشین‌های بزرگ مورد استفاده در کشاورزی امکان کاشت محصولات زراعی را با دقت بسیار بالا می‌دهد و در نتیجه میزان بهره‌وری زراعت رشد بسیار چشم‌گیری خواهد داشت. شرکت Cainthus نیز با استفاده از یادگیری ماشین روی سیستم‌هایی کار می‌کند که می‌توانند موجب افزایش چشم‌گیر بهره‌وری در گاو‌داری‌ها شوند‌.

یادگیری ماشین می‌تواند در بسیاری از حوزه‌ها مورد استفاده قرار گیرد و مشکلات بزرگی را حل کند‌. در حقیقت AI می‌تواند رویکرد‌های جدید و متفاوتی را نسبت به مشکلات ارائه دهد که می‌توانند نسبت به راه‌حل‌های گذشته عملکرد بسیار بهتری را داشته باشند. از این رو هوش مصنوعی تنها یک موضوع مورد استفاده برای گجت‌های عادی ما نیست و حتی هم‌اکنون در قدم‌های اولیه‌ی خود نیز می‌تواند برای مقابله با مشکلات بسیار بزرگی مورد استفاده قرار گیرد‌.

 

 

 

منابع:

www.weforum.org/agenda/2017/05/artificial-intelligence-will-change-the-world-heres-how