باران قاصدک

در نمایشگاه CEBIT 2018 چه گذشت؟

۱۸ تیر ۱۳۹۷

    5-اینترنت اشیا-نمایشگاه

نمایشگاه نوآوری و دیجیتالی سبیت CEBIT طی روز‌های گذشته خبرسازترین موضوع در حوزه‌ی فناوری و تکنولوژی بود. این نمایشگاه امسال بین روز‌های ۲۱ تا ۲۵ خرداد میزبان علاقه‌مندان به تکنولوژی روز دنیا در شهر زیبای هانوفر آلمان بود و در آن از نوآوری‌ها و پروژه‌های مختلف و بزرگی رونمایی شد.

این نمایشگاه موضوعات وسیعی را از جمله کاربرد تکنولوژی در کسب و کارها ، دولت‌ها و جامعه پوشش می‌دهد. نمایشگاه CEBIT جذاب به چهار قسمت اصلی زیر تقسیم می‌شود:

 با باران قاصدک همراه باشید ….

  • D!conomy

  • D!tec

  • D!talk

  • D!campus

 

قسمت D!conomy به خالقان ایده‌ها و شرکت‌هایی که در زمینه‌های مختلف نوآوری‌های بزرگی را انجام دادند اجازه می‌دهد که به سرمایه‌گذاران جهت شروع کار گسترده دسترسی پیدا کنند. از این رو این نمایشگاه مکان مهمی برای ارائه‌ی ایده‌ها و خلاقیت‌های نو به شرکت‌های مختلف است.

قسمت D!tec به شرکت‌ها و استارتاپ‌های مختلف محلی را برای ارائه‌ی جدید‌ترین تکنولوژی و نوآوری‌ها در زمینه‌های جدید همچون بلاکچین، هوش مصنوعی، یادگیری ماشین، واقعیت افزوده و… می‌دهد. تبادل جدید‌ترین ایده‌ها و ارائه‌ی آن‌ها در نمایشگاه CEBIT نقش بسیار مهمی را در پیشرفت آن‌ها بازی می‌کند.

قسمت D!talk به شرکت‌ها و خلاقان ایده‌های نو اجازه می‌دهد که مهم‌ترین و جدیدترین دستاوردهای خویش را به بهترین شکل ارائه دهند. سخنرانی‌های مختلف ارائه شده در نمایشگاه CEBIT یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های آن است.

در آخر D!campus مربوط به خلق تجربه‌های جذاب برای افراد در نمایشگاه با استفاده از موسیقی، ارائه‌ی کار هنرمندان، واقعیت مجازی و… است.

 

 

1-اینترنت اشیا-نمایشگاه

در نمایشگاه CEBIT 2018 از جمله مواردی که بیش از هرچیز توجه افراد را به خود جلب کرد همکاری دو غول بزرگ تکنولوژی یعنی Microsoft و Huawei روی سیستم فضای ابری مبتنی بر پلتفرم Microsoft’s Azure Stack بود.

پروژه‌ی Azure Stack به این منظور طراحی شده است که شرکت‌های مختلف فعال در زمینه‌ی تکنولوژی بتوانند از آن برای فعالیت‌های مبتنی بر فضای ابری خود استفاده کنند. پروژه‌ی مشترک Huawei با Microsoft در این مورد با استفاده از سرور‌های قدرتمند FunsionServer V5 انجام می‌گیرد.

ویجای تواری Vijay Tewary که رهبری تیم Azure Stack را در Microsoft به عهده دارد در این مورد گفت: «Huwaei یکی از شرکای منحصر‌به‌فرد ما است که ما با آن‌ها برای ارائه‌ی Azure Stack به افراد و شرکت‌ها همکاری کرده‌ایم. زمانی که Huawei برای ارائه‌ی پروژه نیاز دارد بسیار کمتر از زمانی است که دیگر شرکت‌ها در طول آن پروژه را ارا‌ئه می‌دهند.»

 

 

2-اینترنت اشیا-نمایشگاه

یکی دیگر از مواردی که در نمایشگاه CEBIT امسال رونمایی شد همکاری شرکت بزرگ خودروسازی فولکس ‌واگن با تیم آیوتا IOTA در زمینه‌ی اینترنت اشیاء بود.

پروژه‌ی آیوتا IOTA که بی‌شک می‌توان آن را به عنوان یکی از انقلابی‌ترین پروژه‌ها در زمینه‌ی تکنولوژی یاد کرد، پروژه‌ای برای انجام تراکنش‌ها و ارسال و دریافت اطلاعات بر بستر اینترنت اشیاء است. آیوتا IOTA بسیاری از ناکارآمدی‌های سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین امروزی همچون بیت‌کوین و یا اتریوم را پشت سرگذاشته است و قادر است به صورتی بسیار سریع، ارزان و امن فرایند انجام تراکنش را انجام دهد.

این پروژه‌ی مبتنی بر اینترنت اشیاء یکی از مهم‌ترین و آزار‌دهنده‌ترین مشکلات دیگر کریپتوکارنسی‌ها مخصوصا بیت‌کوین را حل کرده است. در این پلتفرم انجام تراکنش‌ها به صورت مجانی انجام خواهد شد و دیگر خبری از موضوعات مرتبط با ماینینگ نیست.

 

 

3-اینترنت اشیا-نمایشگاه

در نمایشگاه امسال CEBIT مدیر بخش تکنولوژی شرکت فولکس ‌واگن از همکاری این شرکت با تیم پروژه‌ی IOTA بر اینترنت اشیاء و کاربرد آن در صنعت خودرو خبر داد. این اتفاق اولین استفاده‌ی بزرگ و جدی از کریپتوکارنسی‌ها در صنعت خودرو خواهد بود که از این منظر بسیار مهم است.

یوهان جنگویرت Johann Jungwirth مدیر بخش تکنولوژی فولکس ‌واگن اعلام کرد که این شرکت در حال تلاش برای استفاده از فناوری تنگل tangle برای برقراری ارتباط امن بی‌سیم برای خودرو‌ها است.

این همکاری آغازی برای دسترسی به هدف برقراری ارتباط امن میان خودرو‌ها است که می‌تواند قدم مهمی برای رسیدن به خیابان‌‌هایی مملو از خودرو‌های خودران باشد.

 

 

4-اینترنت اشیا-نمایشگاه

از دیگر موارد جذاب نمایشگاه امسال می‌توان به سخنرانی Ralph Müller درباره‌ی استفاده از اینترنت اشیاء در موضوعات پیچیده‌ی اجتماعی، سخنرانی Georg Weber مدیر بخش ICT سازمان ثبت اختراعات اروپا درباره‌ی اینترنت اشیاء و انقلاب صنعتی چهارم Industry 4.0 و سخنرانی‌های جذاب بسیار دیگر اشاره کرد که در آن‌ها جدید‌ترین ایده‌ها و فناوری‌های اخیر معرفی شدند.

یکی دیگر از سخنرانی‌های جذاب d!talk درباره‌ی استفاده از نسل ۵ اینترنت ۵G در صنعت و اینترنت اشیاء بود که توسط Dr. Andreas Müller ارائه شد.

همچنین در نمایشگاه CEBIT 2018 موسسه‌ی Fraunhofer فعال در زمینه‌ی آنالیز هوشمند و سیستم‌های اطلاعاتی گزارشی را درباره‌ی یادگیری ماشین، مهارت‌ها، نرم‌افزار‌ها و نیاز‌های مرتبط با آن ارائه کرد. این گزارش دیدی کلی نسبت به آخرین چالش‌ها و آینده‌ی این حوزه ارائه کرد.

یکی دیگر از سخنرانی‌های جذاب نمایشگاه CEBIT 2018 مربوط به امنیت سایبری بود که توسط Candace Worley یکی از مدیران ارشد McAfee ارائه شد که در آن از لزوم تغییر رویکرد شرکت‌ها به امنیت سایبری صحبت کرد. موضوع اصلی این سخنرانی درباره‌ی استفاده از هوش مصنوعی در تامین امنیت سایبری به عنوان یکی از بهترین رویکرد‌ها بود.

 

 

منابع:

www.cebit.de/event/5g-for-connected-industries-and-automation/VOR/87937

www.cebit.de/en/news-trends/news/children-and-ai-both-thrive-on-a-good-education-30468

www.cebit.de/en/news-trends/news/we-dont-have-enough-skilled-cyber-professionals-30592

www.cebit.de/event/patents-for-industry-4-0/VOR/87354

www.medium.com/@linda.xie/a-beginners-guide-to-iota-a84424ff5536

www.cryptoslate.com/iota-volkswagen-to-demonstrate-tangle-driven-proof-of-concept-at-cebit-2018

www.datacenterdynamics.com/content-tracks/colo-cloud/cebit-2018-huawei-announces-hybrid-cloud-solution-based-on-azure-stack/100253.fullarticle