باران قاصدک

ربات ها آینده‌ی ما را چگونه تغییر خواهند داد؟

۱۹ تیر ۱۳۹۷

  Gadget-10-تکنولوژی-ربات آیا می‌توانید تصور کنید که برای رفتن به سرکار از یک ربات همچون Jonnycab در فیلم «یادآوری کامل» Total Recall کمک بگیرید؟ شاید در سال ۱۹۹۰، زمانی که این فیلم ساخته شد، هیچ‌کس تصور نمی‌کرد که این موضوع روزی به واقعیت بپیوندد اما اکنون کمپانی مرسدس بنز دقیقاً در حال کار روی سیستمی مشابه است که قرار است در ۵ سال آینده به صورت کامل آماده شود. کمپانی مشهور Uber هم ‌اکنون روی پروژه‌ای مشابه کار می‌کند.

موضوعی که بیش از هرچیز ممکن است باعث نگرانی افراد شود، تأثیر ربات‌ها روی بازار کار است. پس از انقلاب صنعتی و رشد روند اتوماسیون شاهد آن بودیم که بسیاری از کار‌ها از بین رفتند و بازار کار دچار تغییرات بسیار بزرگ و اساسی شد. اکنون انواع ربات هر روزه بیشتر قادر می‌شوند کارهای ما را انجام دهند و در بعضی از موارد حتی بسیار بهتر از ما می‌توانند وظایف‌مان را انجام دهند. با ادامه‌ی این روند و پیشرفت و ورود آن‌ها به عرصه‌ی کار، وضعیت ما انسان‌ها چگونه خواهد بود؟ در باران قاصدک درباره‌ی تأثیر ربات‌ها بر زندگی آینده‌ی ما و به صورت دقیق‌تر بر بازار کار خواهید خواند.

 

 

  • دیدگاه فلاسفه نسبت به تأثیر تکنولوژی و انواع ربات بر زندگی بشریت چیست؟

  • آیا پیشرفت انواع ربات باعث توانمندسازی بشریت می‌شود یا شکست آن‌ها؟

  • آیا ربات‌ها جایگزین انسان‌ها خواهند شد؟

 

 

  

دیدگاه فلاسفه نسبت به تأثیر تکنولوژی و انواع ربات بر زندگی بشریت چیست؟

Gadget-1-تکنولوژی-ربات

دغدغه‌ی مربوط به تأثیر تکنولوژی بر زندگی بشریت لزوماً مربوط به سال‌های اخیر نیست. طی سال‌های طولانی این موضوع مورد بحث افراد بسیاری بوده است. کارل مارکس، فیلسوف مشهور آلمانی بیان می‌کند که پیشرفت تکنولوژی موجب می‌شود که کارگران نیاز نداشته باشند بسیاری از کارهای سخت را انجام دهند و در نهایت باعث کاهش ساعات کار خواهد شد. در سال‌های ۱۹۳۰ برتاند راسل Bertrand Russell در این‌باره متونی را با عنوان a little more idleness نوشت. همچنین جان مینارد John Maynard اقتصاددان بزرگ قرن بیستم پیش‌بینی کرد که روند اتوماسیون باعث کاهش ساعات کار هفتگی به کمتر از ۱۵ ساعت خواهد شد.

این روز‌ها صحبت‌هایی مبنی بر اینکه انواع ربات باعث از بین رفتن میلیون‌ها فرصت شغلی خواهند شد، بسیار معمول است. همچنین افزایش کاربرد انواع ربات در صنایع حمل و نقل، بانک‌داری، صنعت و… باعث افزایش این نگرش شده است. اما از طرف دیگر بعضی از افراد نیز معتقد هستند که ورود انواع ربات و ادامه‌ی روند اتوماسیون فقط باعث تغییر شکل کار افراد خواهد شد.

 

 

آیا پیشرفت انواع ربات باعث توانمندسازی بشریت می‌شود یا شکست آن‌ها؟

هم‌اکنون تکنولوژی باعث توانمندسازی بسیار زیادی در تمامی حوزه‌ها شده است. اکنون تکنولوژی به ما آزادی زیادی از لحاظ شغلی داده است و اغلب اوقات می‌توانیم انتخاب کنیم که کی و کجا قصد کار داریم. به عنوان مثال امروزه می‌توانید به سادگی یک روز خود را به کار با استفاده از نرم‌افزار‌هایی همچون Uber و یا Deliveroo به عنوان راننده اختصاص دهید و روز بعد را می‌توانید روی وظایف کوچک Microtask (همچون ترجمه‌ی یک متن کوتاه) کار کنید. دنیای کار امروزی ما به ما آزادی بسیار زیادی می‌دهد.

بسیاری از افراد بر این باور هستند که ادامه‌ی روند اتوماسیون و ورود ربات‌ها به دنیای کار می‌تواند باعث افزایش وقت آزاد ما شود. بسیاری از فلاسفه هم در سال‌های گذشته چنین نظری را داشتند. اما چیزی که در واقعیت دنیای امروز اتفاق می‌افتد، افزایش ساعات کار به دلیل رشد عدم امنیت شغلی و درآمد نامنظم است. اکنون تقریباً به نقطه‌ای رسیدیم که می‌توانیم با قطعیت بیان کنیم که پیش‌بینی برتاند راسل، کارل مارکس و جان مینارد در این مورد جامه‌ی عمل نپوشیده است.

چیزی که آن را می‌توان با قطعیت بیان کرد آن است که ادامه‌ی روند پیشرفت تکنولوژی همان‌گونه که تاکنون عمل کرده است، لزوماً باعث کاهش ساعات کار ما و یا حذف فرصت‌های شغلی نخواهد شد. اتوماسیون و ورود ربات‌ها به دنیای کار باعث تغییر شکل کار‌ها و انتقال فرصت‌های شغلی از چند حوزه به حوزه‌هایی دیگر خواهد شد. از طرف دیگر توانایی انواع ربات در بسیاری از موارد لزوماً به معنای مقرون به صرفه بودن استفاده از آن‌ها (حداقل در سال‌های کنونی) نیست. علی‌رغم وجود ربات‌های مختلف برای انجام بسیاری از کارها فقط ۱۰ درصد شرکت‌ها در ایالات متحده تصمیم گرفته‌اند که از آن‌ها استفاده کنند و دلیل این موضوع بسیار روشن است. برای بسیاری از کار‌ها همچنان استفاده از انسان‌ها هزینه‌ی کمتری را به صاحبان کار تحمیل می‌کند.

 

 

آیا ربات‌ها جایگزین انسان‌ها خواهند شد؟

Gadget-2-تکنولوژی-ربات

تکنولوژی و شیوه‌ی پیشرفت آن لزوماً یک مسیر طبیعی را طی نمی‌کند. شکل‌گیری و پیشرفت دنیای مدرن ما تحت تأثیر سیاست و اقتصاد رقم می‌خورد. در حالی که اتوماسیون ممکن است باعث حذف برخی از فرصت‌های شغلی شود اما تکنولوژی به ندرت به عنوان یک جایگزین برای انسان‌ها عمل می‌کند و فقط باعث تغییر شیوه‌ی کارها می‌شود. موضوع دیگر که باید به آن توجه کرد آن است که تکنولوژی رابطه‌ی عمیقی با قدرت دارد و معمولاً باعث کاهش نابرابری‌ها در جامعه نمی‌شود بلکه به عنوان ابزاری برای حفظ آن نابرابری‌ها عمل خواهد کرد. بنابراین دیدن تکنولوژی به عنوان ابزاری برای کاهش نابرابری‌ها در جامعه چندان واقعی به نظر نمی‌رسد. هرچند تکنولوژی می‌تواند به عنوان ابزاری جهت مقابله با این نابرابری مورد استفاده قرار گیرد، اما لزوماً به این سو حرکت نمی‌کند.

همانگونه که اشاره شد مسیر حرکت تکنولوژی براساس سیاست و اقتصاد شکل می‌گیرد. بنابراین چیزی که می‌توان برای آینده‌ی بازارکار انتظار داشت، آن است که تکنولوژی بیشتر حول استراتژی‌های با هزینه‌ی مقرون به صرفه و کم خواهد بود. این موضوع سرمایه‌گذاری روی پیشرفت تکنولوژی در موارد بنیادی و زیرساختی را محدود خواهد کرد. دلیل این امر آن است که هزینه در این حوزه‌ها چندان برای سیاست‌گذاران و شرکت‌ها زمانی که آن‌ها می‌توانند از نیروی کار ارزان استفاده کنند، عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

بنابراین برای به دست آوردن دیدی بهتر نسبت به آینده‌ی بشریت با روند کنونی پیشرفت تکنولوژی، باید به این موضوعات دقت داشت که پیشرفت تکنولوژی معمولاً باعث تغییر شغل‌ها و نه حذف آن‌ها خواهد شد. موضوع دومی که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که پیشرفت تکنولوژی و استفاده‌ی آن مبتنی بر سیاست‌های کلی و موضوعات اقتصادی زیادی است. بنابراین حتی اگر تکنولوژی قادر به حذف یک فرصت شغلی باشد لزوماً آن فرصت شغلی حذف نخواهد شد. پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر معمولاً حول موضوعات کم‌‌هزینه بوده است و به‌ ندرت شرکت‌ها و دولت‌ها علاقه دارند که سرمایه‌گذاری زیادی روی پیشرفت تکنولوژی در حوزه‌های زیرساختی کنند.

 

 

 

 

منابع:

https://www.weforum.org/agenda/2018/01/heres-what-robots-mean-for-the-future-of-work