باران قاصدک

قراردادهای هوشمند چیست؟ – باران قاصدک

۹ مرداد ۱۳۹۷

Smart-1-هوشمند

تکنولوژی روز امکانات و قابلیت‌های بسیاری را در اختیار ما قرار داده است که می‌توانند تصور ما را از بسیاری از مفاهیم به شدت تغییر دهند. امروزه بسیاری از موضوعات دیگر شباهتی با آنچه در گذشته بودند، ندارند. اما این روند تغییر مخصوصاً در سال‌‌‌های اخیر با گسترش و پیشرفت فناوری‌های غیر متمرکز سرعت بسیاری پیدا کرده‌اند. اکنون در حال مشاهده‌ی آن هستیم که بسیاری از مواردی که در گذشته بدون پشتوانه‌های قدرتمند مرکزی قابل تصور نبودند به وسیله‌ی تکنولوژی بدون تکیه بر هرگونه قدرت مرکزی همچون دولت‌ها قابل انجام هستند. یکی از آن‌ها پول‌های الکترونیکی و تراکنش‌های تحت بلاک چین است. مورد دیگری که همزمان با افزایش محبوبیت و پیشرفت تکنولوژی بلاک چین بسیار مطرح شده قرارداد هوشمند است.

شاید شما نیز درباره‌ی تکنولوژی قرارداد هوشمند خوانده باشید. در سال‌های اخیر به دلیل محبوبیت بسیار زیاد انواع کریپتوکارنسی‌ها، بسیاری از مفاهیم مرتبط با آن‌ها نیز به محبوبیت بسیاری دست پیدا کردند که یکی از آن‌ها مربوط به قراردادهای هوشمند است که به دلیل کریپتوکارنسی اتریوم باعث جلب توجه افراد بسیاری به خود شد. شاید شما نیز از جمله افرادی باشید که اکنون می‌دانید این مفهوم چگونه می‌تواند انقلابی در سیستم‌های تجاری و قانونی بشریت باشد.

در این مقاله از باران قاصدک قصد داریم شما را با قرارداد هوشمند آشنا سازیم. در آغاز درباره‌ی مفهوم قرارداد هوشمند مطالبی را خواهید خواند و در ادامه با کاربرد‌های آن بهتر آشنا خواهید شد. در پایان درباره‌ی بعضی از ویژگی‌های قرارداد هوشمند اطلاعات بیشتری را کسب خواهید کرد.

 

  • قرارداد هوشمند چیست؟

  • کاربرد‌های قرارداد هوشمند کدام‌اند؟

  • ویزگی‌های قرارداد هوشمند کدام‌اند؟

قراردادهای هوشمند چیست؟

قرارداد هوشمند یک کد کامپیوتری است که روی زنجیره‌ی بلاک چین اجرا شده و لیستی از قوانین را برای طرفین یک قرارداد در بر دارد. زمانی که پیش‌زمینه‌های یک قرارداد هوشمند انجام شود، قرارداد به صورت اتوماتیک الزام‌آور می‌شود. قرارداد هوشمند باعث تسهیل، تأیید الزام یک قرارداد یا تراکنش تجاری و یا اجرایی می‌شود. قرارداد هوشمند یکی از ساده‌ترین اشکال اتوماسیون غیر متمرکز است.

به صورت ساده، مکانسیم قرارداد هوشمند به یک دارایی دیجیتال و دو یا چند طرف قرارداد نیاز دارد. در این قرارداد چند و یا همه‌ی طرفین یک دارایی دیجیتال را سپرده‌گذاری می‌کنند و دارایی دیجیتال به صورت اتوماتیک طبق مفاد قرارداد میان طرفین تقسیم می‌شود. اگر چه قراردادهای هوشمند شاید در آینده به عنوان قراردادهای قانونی شناخته شوند اما همچنان در این مرحله قرار ندارند. بنابراین نباید آن‌ها را با قراردادهای معمول قانونی اشتباه گرفت چرا که این‌گونه از قراردادها توسط دادگاه‌ها و قانون به رسمیت شناخته نمی‌شوند. البته این موضوع به احتمال زیاد در آینده با رشد بیشتر این تکنولوژی اتفاق افتد.

 

 

 

کاربرد‌ قراردادهای هوشمند کدام‌اند؟

آیا شما با شخصی که هرگز ندیده‌اید یک قرارداد می‌بستید؟ آیا به یک کشاورز در اتیوپی پول قرض می‌دادید؟ آیا شما در روزنامه‌ی یک اقلیت در منطقه‌ی جنگی سرمایه‌گذاری می‌کردید؟ آیا شما می‌توانستید یک قرارداد راحت و بدون دردسر برای مبلغ ۵ دلار روی اینترنت داشته باشید؟ برای اکثر افراد پاسخ به تمام این سؤال‌ها «خیر» است. اما اکنون با استفاده از قرارداد هوشمند می‌توان به تمامی این موارد فکر کرد و آن‌ها را جامه‌ی عمل پوشانید.

قرارداد هوشمند به سرعت می‌تواند هزینه‌های تنظیم قرارداد را پایین آورد. قراردادهای هوشمند به صورت اتوماتیک الزام‌آور هستند.

قرارداد هوشمند روابط بین افراد، مؤسسات و دارای‌های آن‌ها را رسمی می‌کند. مفاد توافق یک قرارداد هوشمند شرایط تعهد‌ها و حقوق تمام طرفین را تعریف می‌کند. تمامی مفاد قرارداد هوشمند در ساختار دیجیتال ثبت شده است و توسط ماشین قابل خواندن است. حقوق و تعهدات به صورت اتوماتیک می‌تواند توسط کامپیوتر و یا شبکه‌ای از کامپیوترها اجرا شود.

مفهوم قرارداد‌های هوشمند چندان جدید نیست اما با این حال فناوری بلاک چین باعث سرعت بخشیدن به پیشرفت این تکنولوژی شد. ابتدایی‌ترین حالت قرارداد هوشمند ماشین‌های فروش هستند. قوانین قرارداد درون ماشین برنامه‌نویسی شده‌اند. شما یک محصول را با زدن شماره‌ی آن انتخاب می‌کنید و سکه درون ماشین می‌اندازید. ماشین طبق قرارداد پول وارد شده را چک می‌کند. اگر پول کافی باشد، ماشین طبق قرارداد محصول را به شما تحویل می‌دهد. اما اگر پول کافی را درون ماشین قرار ندهید، پول شما را به شما بازگردانده و محصول را به شما تحویل نمی‌دهد. این ماشین‌های فروش باعث کاهش هزینه‌های بسیار فروشنده‌ی انسانی شد و همچنین امکان استفاده‌ی ۲۴ ساعته در تمامی روزهای هفته از آن‌ها ممکن است.

قرارداد هوشمند با کاهش هزینه‌های بستن قرارداد و ساده‌تر کردن آن می‌تواند با سرعت زیاد انعقاد قرارداد‌هایی با مبالغ کوچک را امکان‌پذیر سازد. از طرف دیگر قوانین ملی کشورها لزوماً پشتیبان این قراردادها نیستند و از این رو انجام قرارداد بین دو طرف از دو کشور مختلف بسیار ساده‌تر است چرا که تمام قوانین و ضمانت اجرای آن درون این قرارداد موجود است.

 

ویژگی‌های قرارداد هوشمند کدام‌اند؟

قرارداد هوشمند قادر است به صورت اتوماتیک و با سرعت بالا اجرا شود و هزینه‌های بسیار موضوعات قانونی را کاهش دهد. قراردادهای هوشمند خود تأییدگر مفاد خود هستند، خود مفاد را اجرا می‌کنند و نمی‌توان آن‌ها را دستکاری کرد. با استفاده از قرارداد هوشمند می‌توانید روند الزام تعهدات طرفین قرارداد را اتوماتیک کرده و سطحی بالاتر از امنیت را در قرارداد داشته باشید. همچنین وابستگی به میانجی‌ها را کاهش داده و هزینه‌های پایین‌تری را نسبت به قرارداد‌های معمولی دارد. از این رو کاربرد‌های فراوان بسیاری را می‌توان برای قراردادهای هوشمند متصور بود که پیش از این با قراردادهای عادی قابل دست‌یابی نبودند. با افزایش کاربرد و پیشرفت انواع سیستم غیر متمرکز شاهد پیشرفت‌های بسیار دیگری نیز در این حوزه در آینده خواهیم بود.

  

 

منابع:

www.blockchainhub.net/smart-contracts